Translate

środa, 21 listopada 2012

POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE - OBRONA DŁUŻNIKA

Jakie środki prawne może podjąć dłużnik w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez Komornika?

Co to jest powództwo opozycyjne i kiedy można z niego skorzystać, jak również co to jest skarga na czynności komornika i kiedy można z niej skorzytać?

Dłużnik może skorzystać z powództwa przeciwegzekucyjnego a konkretnie z powództwa opozycyjnego przed wszczęciem egekucji, w jej trakcie, jak również po zakończonej egzekucji.
Zgodnie z art. 840 par 1 k.p.c. dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego w całości bądź części albo ograniczenia, jeżeli:
1) przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu albo gdy kwiestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście;
2) po powstaniu tytułu egekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane, gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczeniam jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie;
3) małżonek, przeciwko któremu sąd nadał klauzulę wykonalności na podstawie art. 787 k.p.c., wykaże, że egzekwowane świadczenie wierzycielowi nie należy się, przy czym małżonkowi temu przysługują zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz także zarzuty, których jego małżonek wcześniej nie mógł podnieść.

Powództwa przeciwegekucyjne są rozpoznawane przez sąd w zwyłkym postępowaniu. Z powództwa opozycyjnego może skorzystać dłużnik w celu ochrony swoich praw poprzez wytoczenie powództwa o:
1. pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności ( w całości bądź w części), jak też ograniczenie, albo
2. ustalenie nieistnienia należności.

Kolejnym rodzajem powództwa opozycyjnego jest żądanie dłużnika stwierdzenia odmowy wykonania europejskiego tytułu wykonawczego, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności lub w części

Co to jest skarga na czyności komornika i kiedy można taką skargę na komornika złożyć?

Na czynności oraz zaniechanie czynności przez komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego (art. 767 par 1 k.p.c.), jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, a więc jeżeli nie został przedwidziany inny środek zaskarżenia, albo wniesienie takiej skargi jest niedopusczalne. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik.

Skargę wraz z odpisem wnosi się w terminie tygodniowym do sądu. Wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani wykonania zaskarżonej czynności, chyba że sąd zawiesi postępowanie lub wstrzyma dokonanie czynności. Sąd rozpoznaję skargę w terminie tygodniowym od dnia jej wpływu do sądu. Sąd rozpoznaję skargę na posiedzeniu niejawnym, chyba że zachodzi potrzeba wyznaczenia rozprawy albo wysłuchania stron lub innych osób.

WZÓR SKARGI NA CZYNNOŚCI KOMORNIKA I POWÓDZTWA OPOZYCYJNEGO

już wkrótce

1 komentarz: