Translate

niedziela, 18 listopada 2012

PRAWO CYWILNE - ZASIEDZENIE

Jakie przesłanki muszą zostać spełnione by uzyskać własność nieruchomości przez zasiedzenie?

Przez zasiedzenie możemy nabyć własność rzeczy ruchomych (ruchomości) bądź nieruchomości.

Zgodnie z przepisem art. 172 par 1 k.c. - posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).
Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

W  drodze zasiedzenia można nabyć własność nieruchomości gruntowej, budynkowej i lokalowej. Przedmioten zasiedzenia może być każda nieruchomość bez względu na osobę właściciela i rodzaj nieruchomości. Co nie mniej istotne, równiez możemy nabyć udział współwłasności w nieruchomości przez zasiedzenie.

Przede wsyztskim aby nabyć daną nieruchomość przez zasiedzenie musimy ję posiadać co najmniej 10 lat w dobrej wierze i 30 lat w złej wierze. Posiadanie musi być samoistne, czyli osoba musi mieć świadomość i wolę faktycznego władania nieruchomością jak właściciel, choć właścicielem nie jest. Posiadacz samoistny na pewno musi czuć się psychicznie jak właściciel danej nieruchomości, a także fizycznie rozporządzać nią jak właściciel, tj. opłacać koszty utrzymania nieruchomości, media, ogrzewanie, podatki od nieruchomości.

Drugą - obok posiadania samoistnego - przesłanką zasiedzenia jest upływ czasu. Posiadanie samoistne nieruchomości w dobrej wierze musi wynosić co najmniej 20 lat, natomiast w złej wierze co najmniej 30 lat. Przed 1990 r. można było nabyć nieruchomość poprzez zasiedzenie, gdy posiadanie samoistne w dobrej wierze wynosiło 10 lat a w złej wierze 20 lat.  Czyli jeśli objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne nastapiło w 1950 r. w dobrej wierze to koniec biegu terminu przypadał na 1960 rok. Ważne by bieg 10 bądź 20  letniego terminu zasiedzenia nastąpił do 1990 roku. Ważne by posiadanie samoistne było nieprzerwane, czyli ciągłe.

Natomiast zgodnie z art. 174 k.c. posiadacz rzeczy ruchomej nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od trzech lat jako posiadacz samoistny, chyba że posiada w złej wierze.

W odróznieniu od zasiedzenia nieruchomości jedną z przesłanek nabycia przez zasiedzenie rzeczy ruchomych jest dobra wiara. Przesłanka ta musi istnieć przez cały trzy letni okres  posiadania.

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia składa się w sądzie miejsca położenia rzeczy (nieruchomości bądź ruchomości). Opłata od wniosku o nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie jest stała, niezależna od wartości nieruchomości i  wynosi 2000 zł




  

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście zagadnienia z zakresu prawa cywilnego są zawiłe i wymagają dużej wiedzy i doświadczenia, nie każdy prawnik jest w stanie bezbłędnie analizować te przepisy. Prawo rodzinne również nie należy do najprostszych, jeśli szukacie porad w jego zakresie to kontakt z radcaprawny-trojmiasto.pl będzie najlepszym rozwiązaniem. W tej kancelarii specjalizują się w takich zagadnieniach między innymi.

    OdpowiedzUsuń