Translate

sobota, 17 listopada 2012

PRAWO CYWILNE - ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI NIERUCHOMOŚCI

   Jak znieść współwłasność nieruchomości?

Zgodnie z przepisem art. 210 k.c. - każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.


   Zniesienie współwłasności nieruchomości możemy dokonać u notariusza bądź sądownie. Jeśli dokonujemy zgodnego podziału bez sprzeciwu innych współwłaścicieli możemy udać się do notariusza i spisać akt notarialny zgodnego zniesienia współwłasności nieruchomości.

   Przed sądem również możemy znieść współwłasność  nieruchomości, bowiem przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują dokonanie w postępowaniu sądowym tzw. zgodnego podziału. Taki zgodny podział zachodzi wtedy, gdy wszyscy współwłaściciele złożą zgodny wniosek co do sposobu zniesienia współwłasności. Natomiast gdy brak takiego wniosku, a zachodzą przesłanki do zniesienia współwłasności przez podział w naturze (podział fizyczny), sąd dokonuje podziału na części odpowiadające wartością udziałom współwłaścicieli, biorąc po uwagę wszelkie okoliczności wymagające uwzględnienia przesłanek społeczno - gospodarczych. Różnice wartości wyrównuje się przez dopłaty pieniężne. W procesie sądowym ostatecznie o granicach podziałowych roztrzyga sąd. Sąd może dokonać fizycznego podziału jeśli jest to możliwe. A jeśli jest niemożliwy fizyczny podział nieruchomości, sąd może całą nieruchomość przyznać jednemu ze współwłaścicieli i zasądzić od niego spłatę na rzecz pozostałych współwłaścicieli jeśli wyrażą sprzeciwu. W przypadku braku możliwości równego fizycznego podziału wg udziałów, jak również braku  zgody na przyznanie tylko jednemu ze wszystkich współwłaścicieli wraz ze spłatami udziałów pozostałych współwłaścicieli sąd zarządza sprzedaż nieruchomości i sumę uzyskaną ze sprzedaży rozdziela w częściach równych na wszystkich byłych współwłaścicieli nieruchomości.

    Jeśli dochodzi do fizycznego podziału nieruchomości to każdy współwłaściciel zostaje właścicielem nowej wyodrębnionej części nieruchomości wraz z wpisem do odrębnej księgi wieczystej.

   W myśl przepisu art. 220 k.c. roszczenie o zniesienie współwłasności nieruchomości nie ulega przedawnieniu.

  PRZYKŁADOWY WZÓR WNIOSKU O ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI

już wkrótce przedstawię przykład, do 20 listopada 2012 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz