Translate

środa, 21 listopada 2012

PRAWO CYWILNE - SPÓŁKA CYWILNA

Co to jest spółka cywilna?, i kiedy warto prowadzić firmę w tej formie prawnej. Jakie są prawa wspólników w spółce cywilnej.

Spółkę cywilną rejstuje się w Ewidencji Działalności Gospodarzcych, tak samo jak działalnosć gospodarczą jednoosobową. Jej konstrukcję regulują przepisy prawa zobowiązań (art. 860 - 875 k.c.), a nie przepisy Kodeksu spółek handlowych.

Spółkę może założyć przynajmniej dwóch wspólników, którzy odpowiedzialni są solidarnie za zobowiązania spółki. Prawa i obowiązki wspólników w spółce cywilnej są bardzo podobne jak w związku małżeńskim. Majątek spółki pozostaje we współwłasności współników. Podmiotami prawa pozostają wspólnicy spółki cywilnej, zaś sama spółka nie posiada osobowości prawnej. To wspólnicy są przedsiębiorcami i to oni mają firmy. Domniemywa się, iż wkłady wspólników są równe.

Umowa spółki cywilnej powinna być sporządzona w formie pisemnej między wszystkimi współnikami, a więc nie jest wymagana forma aktu notarialnego. Wystarczy prawnik do sporządzenia takiej umowy, chyba że sami sobie poradzimy. Każdy ze współników z ważnego powodu również ma prawo wystąpić ze spółki z każdym czasie. Natomiast jeżeli umowa spółki została zawarta na czas nieoznaczony to każdy wspólnik może wypowiedzieć swój wkład na 3 miesiące przed końcem roku obrachunkowego. W miejsce występującego wspólnika może wstąpić inny nowy wspólnik. Prawo do udziału w zyskach i obowiązek pokrywania strat mają wszysscy wspólnicy.

Każdy ze wspólników jest zarówno zobowiązany, jak i uprawniony do reprezentowania spółki. Spółka rozwiązuje się automatycznie wraz z momentem ogłoszenia upadłości. 

1 komentarz:

  1. Na ten moment ja jeszcze dopiero co się uczę jeśli chodzi o formy spółek, ale myślę, że niedługo będę wiedział o nich dużo więcej. Nawet niedawno czytałem na stronie https://www.24hours-news.net/pl/firma/co-reguluje-prawo-gospodarcze.html o tym co reguluje prawo gospodarcze, gdyż ta tematyka mnie najbardziej na ten moment interesuje.

    OdpowiedzUsuń